Tophane Tarihi

Tophane, Beyoğlu’na bağlı İstanbul’un fethinden önce oturulmayan kırlık ve bahçelik bir bölge iken fetihten hemen sonra topçuların kışla bölgesi olmuştur. Bu sebeple TOPHANE ismi ile anılır.
Bizans devrinde ‘’Metopon’’ olarak adlandırılan yerleşimin, güzel görünümünden dolayı ‘’Gümüş Şehir’’ (Argyropolis) olarak anıldığı da söylenir. Bu dönemde bölgede ” Ste. Irene’’ veya ‘’Hadrien ve Natalie Kilisesi’’ nin bulunduğu söylenmektedir ki Tophane binaları ve kışlası 1955 – 1956 da yıktırıldıktan sonra Nusretiye Camii karşısına isabet eden bir yerde, bir Bizans Kilisesi’ne ait olduğu düşünülen bazı temel izleri ve tuğla duvar parçaları ortaya çıkmıştır.

Tophane Kışlası 1823 Firuzağa yangınında yanmış, sonra yenilenmiştir. Bu yenileme sırasında Nusretiye Camii’de yapılmıştır.

Tophane’nin 1950’lerdeyol genişletme çalışmaları sırasında birçok yapısı yok edilmiş, meydanın önüne gümrük binaları yapılarak semtin Boğaziçi’yle irtibatı kesilmiştir. Kışlalar sahasında bugün sadece 1848 tarihli, bugün depo olarak kullanılan saat kulesi ve Mecidiye Kasrı (1848-1849) kalmıştır. Tophane_i Amire binası ise bugün Mimar Sinan Üniversitesi Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Bölgedeki topların bazıları, Sultan II. Abdülhamit tarafından Yıldız Sarayı’nda koruma altına alınırken, birçoğu da işgal yıllarında İtalyanlara hurda niyetine satılmıştır.

Tophane semti içerisinde varlığı bilinip de bugüne ulaşmamış olan birçok tarihi yapı vardır. Sultan IV. Murat döneminde Mahmut Çavuş tarafından yaptırılan Çivililimanı (İzâri Mehmed Efendi) Mescidi, Dizbariye Yusuf Efendi Camii bunlardan bazılarıdır. Kadiriler Yokuşu’nda bulunan 1630 tarihli Kadiri Tekkesi ise halen faaliyet göstermektedir. Tophane Meydan Çeşmesi, semt ile özdeşleşmiş önemli bir eserdir.

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi

Yorumlar

Tophane Semtinin güzide spor kulübü başarılarının arkasında , Futbolu seven taraftarları ve futbolu iyi bilen Tophaneli eski futbolcularının özel destekleri yatmaktadır. Onlara göre futbol:

iletisim

Kulüp binası Tophanenin hemen girişinde yer alan, Boğazkesen Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Address: Boğazkesen cd. Karabaş Mektebi Sok. No:12 Tophane Beyoğlu - İstanbul
Telephone: +90 212 2499801
FAX: +90 212
Others: +90 532 3021520
E-mail: tophanetayfunspor@gmail.com